DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
2 kwietnia na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi (m.in. izolacji, dyskryminacji, braku opieki i wsparcia).

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.
W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.
Nasze przedszkole również zaangażowało się w akcję promującą wiedzę na temat autyzmu pod hasłem ,,Zapal się na niebiesko dla autyzmu". Dlatego też podczas zajęć zdalnych, dzieciom i rodzicom zostały wysłane propozycje zabaw i filmików pozwalających zrozumieć świat osób z autyzmem. Dzieci z wszystkich grup wykonały prace plastyczne z pięknymi niebieskimi sercami.

Galeria zdjęć "Zapal się na niebiesko dla autyzmu".

Grupa-Bolka-i-Lolka-„Niebieski-dla-autyzmu
na niebiesko dla autyzmu grupa koziołka matołka
na niebiesko dla autyzmu grupa misia uszatka
na niebiesko dla autyzmu grupa pszczółki mai