Rozwój fizyczny odgrywa ważną rolę w życiu człowieka, dlatego warto od najmłodszych lat kształtować pozytywne nawyki z nim związane. Jednym z nich jest ruszanie się. Zabawy sensoryczne są niezwykle ważne już od najmłodszych lat. Dostarczają dziecku różnorodnych bodźców stymulujących wszystkie jego zmysły, co zapewnia idealne warunki do rozwoju na wielu płaszczyznach. Przedszkolaki z grupy Muminków wykorzystały do ćwiczeń ruchowych ścieżkę sensoryczną złożoną z sensorycznych stóp oraz sensorycznych dysków.

Zadaniem takiej ścieżki jest pobudzenie percepcji wzrokowo – ruchowej u dzieci, rozwijanie wrażeń dotykowych, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej i przede wszystkim stymulowanie receptorów. Ścieżka sensoryczna pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Podczas przechodzenia, dotykania, przeskakiwania, masowania i turlania się po poszczególnych elementach ścieżki sensorycznej, dzieci ćwiczyły motorykę dużą, czyli sprawność fizyczną całego ciała, zręczność, zwinność, równowagę oraz koordynację ruchową. Wszystkie zadania wykonywały oczywiście na boso. Była to wyjątkowa zabawa, która dostarczyła dzieciom wiele wrażeń i ogromnej frajdy.

Galeria zdjęć grupy Muminki - sensoryczne stopy 2023

Ćwiczenia z sensorycznymi stopami i dyskami - Muminki nr 1