Przedszkolaki z grupy „Reksio” uczestniczyły w warsztatach plastycznych w MGOK, podczas których miały okazję popracować z gliną. Każdy mógł ugniatać, wałkować, ściskać i skręcać glinę. W trakcie pracy dzieci mogły także zauważyć jak niepozorny kawałek gliny nabiera kształtu tylko pod wpływem ich dłoni. Takie zajęcia są bardzo dobrym ćwiczeniem nie tylko dla ruchów dłoni i palców, ale również angażują wiele mięśni w ciele. Dzięki temu dziecko nie tylko wzmacnia swoje zdolności manualne i będzie lepiej przygotowane do pisania w szkole, ale również rozwija inne funkcje poznawcze, m.in. koordynację wzrokowo-ruchową.

Jest to również świetne ćwiczenie wpływające na wyobraźnię i kreatywność, ponieważ dziecko ma szansę na wyrażenie swojej ekspresji twórczej bez jakichkolwiek ograniczeń, dzięki czemu chętnie angażuje się w zadanie oraz uczy się samodzielności w dążeniu do celu. Praca z gliną to również jedno z narzędzi terapeutycznych zalecanych przez specjalistów dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, z nadpobudliwością lub dla dzieci apatycznych. Szczególne znaczenie dla działania terapeutycznego ma dotyk i ugniatanie masy plastycznej, co stwarza dziecku możliwość rozładowania napięcia w ciele, dzięki czemu dzieci nadpobudliwe stają się bardziej spokojne, z kolei osoby zahamowane, pobudzone są do aktywnej pracy. Lepienie z gliny samoutwardzalnej stymuluje także układ nerwowy, który oddziałuje na stan emocjonalny maluchów i pozwala im na skontaktowanie się ze swoimi przeżyciami, a następnie może wpływać na rozwijanie zdolności do trafnego rozumienia i uzewnętrzniania własnych emocji. Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce, dzięki której dzieci z grupy „Reksio” mogły poznać właściwości gliny i wyczarować z niej przepiękne misie. Wszystkie miśki zostały wypalone w specjalnym piecu i pomalowane przez dzieci.

Galeria zdjęć grupy Reksio - warsztaty z gliną w MGOK 2023

Warsztaty plastyczne w MGOK - Reksio 1