W Pierwszy Dzień Wiosny obchodzimy również Światowy Dzień Zespołu Downa. 21 marca przedszkolacy z grupy „Czerwony Kapturek” zostali zapoznani z tematyką. Poznali cechy charakterystyczne osób z Zespołem Downa, dowiedzieli się czym charakteryzuje się odmienność osób z Zespołem Downa.

Zespół Downa inaczej określany trisomią chromosomu 21. Jest to choroba genetyczna opisana przez brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, od nazwiska którego przypadłość ta została nazwana zespołem Downa. Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol Dnia Osób z Zespołem Downa. 21 marca wszyscy dołączamy do Zespołu Kolorowych Skarpetek i wspieramy osoby chorujące na trisomię. Ta akcja ma na celu przełamywanie stereotypów związanych z wadą genetyczną.

Galeria zdjęć grupy Czerwony Kapturek - dzień kolorowej skarpetki 2023

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA CZERWONY KAPTUREK 1
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA CZERWONY KAPTUREK 2
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA CZERWONY KAPTUREK 3
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA CZERWONY KAPTUREK 4
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA CZERWONY KAPTUREK 5
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA CZERWONY KAPTUREK 6
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA CZERWONY KAPTUREK 7
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA CZERWONY KAPTUREK 8
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA CZERWONY KAPTUREK 9